Faerské ostrovy

Na Faerských ostrovech jsme byli začátkem června s mojí paní prostřednictvím fotografické cestovky Czech photo travel. 

Faerské ostrovy leží v severním Atlantiku zhruba napůl cesty mezi Evropou (třeba z Dánska) a Islandem. Však také cestovatelé, kteří jedou svým autem na Island mají na Faerských ostrovech zastávku.

Na Faerských ostrovech žije něco přes 50 tisíc obyvatel. To je zhruba jako v Jihlavě.

Ostrovy jsou bohaté, z čehož plyne, že je tu dost draho.  Ostrovy patří Dánsku, ale jsou autonomní. Více na Wikipedii.

Dostat se na Faerské ostrovy letadlem z Prahy je sice mnohem rychlejší než trajektem, ale i tak to zabere víceméně celý den – Praha – Amsterdam – Kodaň popř. Aalborg – Faerské ostrovy a zpět obráceně. 

Možná i proto je na Faerských ostrovech málo turistů. I když místní vláda počet turistů poměrně omezuje.

Byli jsme na ostrově týden a viděli jsme toho opravdu hodně. 

Bylo jednak proto, že jsme měli celý týden velmi hezky – sluníčko, modrá obloha, bezvětří a teplota až k 15 st C. Místní říkali, že jeden týden v roce je na ostrovech hezky. A my tam zrovna v tom týdnu byli!

Dalším důvodem, že jsme toho tolik viděli byli naši průvodci, kteří jsou velmi zapálení a hlavně mladí a plni energie. Takže jsme z našeho ubytování v Jotunheimu ve vesničce Midvagur vyráželi po 7 hod ráno a vraceli až okolo 9 hod večer. Ono totiž bylo bylo světlo celou noc. Tedy do cca 22 hodin bylo světlo jako cca v 16 hod a poté se začalo lehce smrákat. Tma ovšem nebyla celou noc.

Bylo nástroje dohromady i s průvodci 8 lidí. Jezdili jsme společně mikrobusem. Denně jsme najezdili i několik set km a nachodili v průměru okolo 10 km. A to jsme s paní některé triky vynechali. K některým atraktivním výhledům se bohužel jinak než pěšky několik km prostě nedostanete…