Z KTM do Lukly a odtud během 2 dnů do Namche Bazaaru. Pohled na Namche a údolí Dudh Kosi.
Takhle se tu staví, pořád mě to překvapuje - kameny se otesají do tvaru cihel a skládají se na sebe, ale musí to pasovat - malta není!!!
Pohled na vojenskou základnu, jejíž úkol je ochránit údolí před maoisty. Dole na cestě vrtulník, kterému se nepovedl start či přistání...
Na aklimatizační procházce do Khumjungu - vrtulník přiváží turisty nebo zásoby do hotelu Everest View.
Náš šerpa a kuchař Pamporsath v pozadí Tamserku.
Hotel Syangboche panorama a za ním zase Tamserku...
Pohled do údolí Dudh Kosi směrem k Lukle, je vidět Monjo.
Sestupujeme do Khumjungu.
No jo no - Ama Dablam - je všude okolo nás.
Moje paní netrpělivě přešlapuje před kavárnou v Khumjungu (3790 m) - opravdu tam měli dobrý kafe a koláče.
Setí a okopávání políčka v Khumjungu.
Kousek od vesnice Khumjung je vesnička Kunde a na obrázku je významná nemocnice pro celou oblast.
Jaci přicházející do Namche z Tibetu s čínským zbožím přes sedlo Nangpa La a mají toho dost.
Zvířata předvádějí téměř kaskadérské kousky - tohle by krávy asi nezvládly.
Momentka jaka, který právě dorazil z Číny - v oku se mu zračí vyčerpání.
Thamserku View lodge - tady jsme spali v Namche.
Musí to být - vlevo vzadu Everest, úplně vpravo Ama Dablam.
Ještě jednou ze stejného místa - vpředu kaplička a vzadu Everest.
Cesta k Tengboche
Děti - kluk vypadá trochu nasraně.
Pohled k Chukhungu
Chystáme se na trek samotou, tudíž jdeme na těžko (neboli s komplet bigbítem) v Dingboche právě probíhá revize vybavení kuchyně.
V Chukhungu - Sunrise lodge a v pozadí Lhotse.
Naše lodge v Chukhungu, kde jsme strávili 2 dny - o den víc, než ostatní. Ostatní šli do B.C. pod Island Peakem. My jsme to už měli z předloňska úspěšně za sebou, tak jsme se poflakovali tady...
Akorát, že zrovna v den, kdy jsme tam byli my (já s chotí), tak ve společenské místnosti, jediné místnosti, kde je teplo -
- přes den od slunce a večer proto, že je to jediná místnost kde jsou kamna a kde se topí - jačím trusem, tak zrovna ten den mniši zasvěcovali lodge bohům a dělali u toho nepříjemný kravál.
Tak jsme šli na aklimatizační procházku - před námi silueta Ama Dablamu, vpravo dole Chukhung.
Naším cílem byl kopec nad Chukhungem - Chukhung Ri - 5505 m. Z vrcholu jsme pozorovali úchvatné panorama masivu Lhotse. Everest hned za Lhotse jsme bohužel neviděli - vadila v tom ta Lhotse...
Na snímku přesně uprostřed na horizontu vykukuje Makalu a pod ním je vidět hřeben Island Peaku, obrysy boužel trochu splývají s Makalu.
Ama Dablam a výstupová trasa na Chukhung Ri.
Zajímavý blok kamene - hladký jako sklo - vypadá jako odlitek z betonu...
Náš base camp pod Island Peakem, žluté stany jsou naše, zelený a modrý velký stan jsou naše jídelna a kuchyně. Když my jdeme spát, jídelna se mění v noclehárnu našich šerpů. Když my jsme přicházeli do B.C. ostatní se vraceli z vrcholu - vesměs úspěšní.
Společné foto. Tady se naše cesty, kus pod Island Peak B.C. Polovina odchází k Everest B.C. a druhá, ve které jsme i my půjde přes sedlo Amphu Laptse La k Mera Peaku.
Já jsem z pracovních důvodů nemohl odletět do Nepálu podle plánu, a tak jsme s chotí odletěli do Kathmandů o 2 dny později. Díky tomu jsme se v KTM ani neohřáli a hned jsme pokračovali do Lukly a o něco později jsme dohonili zbytek výpravy a společně již pokračovali přes Namche Bazaar, Deboche, Dingboche až do Chukhungu.
Vzhledem k tomu, že jsme na Island Peaku byli již před 2mi lety jsme se rozhodli počkat na ostatní v „Sunrise“ lodgi a sejít se s ostatními o den později. Přece jen přespání v lodgi, zvláště když jsme věděli, že dalších 10 dní budeme spát pod stanem nás lákalo více.
To jsme ovšem netušili, že zrovna naši lodgi, zrovna když tam hodláme pobývat budou světit mniši. Seděli v čemsi jako společenské místnosti a restauraci zároveň a hučeli, zpivali mručeli a to všechno dost hlučně. Což o to chvíli to bylo zajímavé, ale pak z toho začínala bolet hlava. Zalézt si nebylo moc kam – všude jinde bylo tak trochu zima. Jedině společenská místnost měla okna tak, že ji zahřívalo slunce a když slunce zapadlo, tak to byla jediná místnost, kdy byla kamna – na sušený jačí trus samozřejmě.
Raději jsme šli s irenou na aklimatizační procházku – vydrápali jsme se na kopec Chukhung Ri (5500m) a rozhodně jsme udělali dobře. Kromě jiných úžasných výhledu – na Ama Dablam, Island Peak jsme jak očarovaní zírali na stěnu Lhotse, která z vrcholku Chukhung Ri vypadala velmi velmi blízko – skoro jak na dlani. Ale samozřemě to je optický klam daný obrovskými rozměry stěny.
Další den vyrazili naproti ostatním členů expedice, kteří se pokoušeli o vrchol Island Peaku.V B.C. pod Island Peakem jsme všichni společně strávili 1 noc. Další den jsme sbalili tábor a všichni jsme společně vyrazili na cestu. Asi 2 hodiny chůze od B.C. pod Island Peakem jsme se rozdělili na 2 skupiny, udělali jsme si společné foto a rozešli jsme se.