Chile a Bolívie

V jižní Americe jsme na motoexpedici strávili více jak 3 týdny v květnu. Časově to vyšlo téměř přesně tak, že jsme zhruba polovinu dní byli v Chile a další polovinu dní v Bolívii.
Byli jsme 3. Kromě mě ještě Vašek a Zdeněk. Na expedici jsme byli výborně připraveni. Vašek zajistil pro výpravu trička, bundu a kšiltovky a Zdeněk obstaral hodinky speciálně pro tuto výpravu. Vše s motivy expedice! Já jsem již jen obstaral takové drobnosti jako plán cesty, mapy, motorky a letenky.

Na motorkách jsme celkem ujeli 5300 km a k tomu navíc ještě téměř 700 km dlouhý jednodenní výlet autem z Uyuni k laguna Colorada.

Téměř polovinu motovýpravy jsme absolvovali v průměrné nadmořské výšce okolo 4000 m a nejvýše jsme byli u gejzíru Sol de Maňana a to ve 4900 m. Očekával jsem trochu problémy se bolením hlavy a spaním v těchto nadmořských výškách, nicméně kromě zadýchávání při rychlejších pohybech se žádné zaznamenáníhodné neprojevily.

Téměř všechny dny cesty považuji za velký zážitek, nicméně oblast jižní Bolívie a trasu Ruta del Desierto k národnímu parku Nevado de Tres Croces považuji za zcela mimořádné. Jsou to liduprázné prostory na náhorní rovině Atacamy ve vysokých nadmořských výškách, kde cestou nepotkáte hodiny a stovky kilometrů aní živáčka. Jede se offroad (spíše udusané cesty a sem tam trochu písku ) v drsných přírodních podmínkách a krásnou, téměř mysteriózní krajinou a pocit osamělosti a fakt že jste odkázáni jen sami na sebe v obrovských prostorech vás pohlcuje.

Zde k prohlédnutí záznam trasy v Google mapách .