Nepál

Stejně jako před 2mi lety i letos jsme vyrazili do Nepálu začátkem října a stejně tak i s „agenturou“ Namche. Tentokrát ve stejný čas vyrážely výpravy 2, které měly společný program, jež vrcholil pokusem o zdolání Island Peaku (6180 m).

Jedna výprava vedená Soňou pak od Island Peaku pokračovala směr Kala Patar a Everest Base Camp a ta druhá skupina vedená Šimonem, kde jsme byli i já s chotí pokračovala přes sedlo Amphu Laptse La k Mera Peaku pokusit se o další populární trekový vrchol (6460m) v této oblasti. Vzhledem k tomu, že v noci před vrcholovým dnem nám v Base Campu pod Mera Peakem napadlo 30 cm čerstvého sněhu tak sedlo Amphu Laptse La (5845m) zůstává během této expedice naším nejvýše dosaženým místem.

Jak už to tak bývá, tak směr cesty určuje její charakter. Oproti našemu nepálskému treku v r. 2003, kdy jsme se pohybovali obydlenými oblastmi a spali jsme v lodgích ve vesničkách, kde byli jsou na turisty zařízení a zvyklí, tentokrát jsme se pohybovali naprosto neobydlenými oblastmi v údolí Honkgu a tudíž jsme museli mít vše potřebné ssebou veškerý „bigbít“ nosiče, stany včetně jídelního stanu, polní kuchyni, kuchaře, sirdára atd. Velmi zajímavá zkušenost.

Pro dobrovolníky – pečlivě jsem si vedl logbook s nastoupanými a naklesanými výškovými metry a je si ho možné prohlednou či stáhnout zde .

17 dní poté co jsme přistáli v Lukle jsme z ní také odlétali. Posledních pár dní jsme strávili v kathmandské kotlině a doplňovali teplo, kterého se nám poslední části poněkud nedostávalo. Místní agentura nám tyto dny ještě zpříjemnila výletem do ne příliš vzdáleného města Bhaktapur.