Skotsko

Do Skotska jsme vyrazili na přelomu června a července (chtěli jsme těsně před začátkem prázdnin). Vyrazili jsme z Prahy autem a za 9 dní jsme najeli 5.500 km!

Z počtu dní na cestě a najetých kilometrů lze lehce vydedukovat, že to byla hloupost. Při plánování jsem bohužel trpěl romantickou představou jízdy trajektem k bílým útesům Doverským a zastávky v Londýně…
Správný postup při plánování navštěvy Skotska je odletět do Edinburghu a tam si v půjčit auto.

Navíc pokud jedete z Evropy autem do Skotska, tak se musíte prokousat celou Anglií od jihu na sever skoro 700 km k turistům dle mých zkušeností nepřátelskou Anglií.
Po celou dobu jízdy Anglií – snažili jsme se jet pokud možno po dálnici byl velmi hustý provoz – skoro jako na Jižní spojce v Praze ve špičce. Na dálnici málo odpočívadel i málo pump. Když jsme u Leadsu sjeli z dálnice, že si najdeme ubytování, tak nebylo kde zastavit – všechno bylo obehnané kamennými zídkami – snad ještě z dob římské říše a bylo tam obtížné sehnat ubytování – jednak bylo málo hotelů či B&B (Bed&Breakfest) a když jsme náhodou na nějaký hotel narazili tak bylo plno, protože tam byla svatba… Chápu, byla sobota navečer ale přece jen – uspěli jsme až na snad 30tý pokus.
Takže suma sumárum – buď je okolí silnice obehnáno kamennou zídkou nebo projíždíte hustě zastavěnou oblastí což většinou znamená tisíce a tisíce řadových domečků, které vypadají značně uboze a vybydleně – při pohledu na ně jsem měl na jazyku výraz “Slum po anglicku”

Naproti tomu, když jsme dorazili do Skotska, tak se vše změnilo mávnutím proutku – málo lidí, všude prostor, příroda, hezké domečky – nechápal jsem a tak jsem začal pátrat a zjistil jsem, že Skotsko má 78 tisíc km2 a 5 miliónů obyvatel (pro představu Česká republika má rozlohu skoro stejnou a 10 miliónů obyvatel) Naproti tomu Anglie má rozlohu 130 tisíc km2 a skoro 55 miliónů obyvatel. Tedy Anglie má skoro 7x větší hustotu obyvatel než Skotsko! Já být Skotem tak v referendu hlasuji o odtržení co by mi jen síly stačily.

Ve Skotsku jsme měli kliku na hezké až krásné počasí a patrně i díky tomu nejhezčí zážitky a výhledy jsme měli na západním pobřeží Skotska a ostrově Skye – fakt nádhera.

A nejvíce fascinovaný jsem byl systémem vodních kanálů – Fort&Clyde kanál propojuje východ a západ Skotska – zálivy Forth a Clyde tedy v podstatě Edinburgh a Glasgow a pak Kaledonský kanál , který propojuje sever a západ Skotska – zálivy Moray a Lorn – tedy města Fort William a Inverness. Systém těchto kanálů byl zbudován již v 19. století!
Na těchto kanálech je pak unikátní lodní výtah Falkirk Wheel a zdymadlový systém Neptunovy schody.

Pro zájemce záznam trasy včetně trasových bodů na Google mapách.