Tunisko

Už dlouho jsme si s kamarády říkali, že bychom rádi vyzkoušeli co to znamená jezdit na motorce v písku a dunách. Slyšeli jsme od několika známých, že jednou ze „snových“ motorkářských destinací je Maroko. Slyšeli jsme o několika známůch, kteří se jako diváci zůčastnili části závodu Rallye Paříž – Dakar v dobách, kdy se ještě opravdu jezdil z Paříže do Dakaru a všichni o tom hovořili v superlativech. Jenže… Jenže se ukázalo, že dostat se s motorkama do Maroka (přes celou Evropu a přes Gibraltar je strašná dálka a že je to logisticky a časově docela náročné.

Tak nás napadl jako podobná destinace Tunisko. Když jsme se začali po známých poptávat, tak jsme nakonec zjistili, že do Tuniska si také jezdí spousta motorkářů užít písku a dun, a že vlastně je Tunisko možná stejně atraktivní, jako to Maroko.

Zjistili jsme, že z Janova do Tunisu (hlavního města Tuniska jezdí trajekt a že z Prahy do Janova je to lehce přes 1000 km, což se na motorce dá (je to sice trochu křeč, ale ne tak strašná) ujet.

Jak řekli, tak udělali… Vyrazili jsme koncem dubna a byli jsme na to čtyři – já, Špáča, Fanda a Kvéra. Teď už víme, že i konec dubna je na návštěvu Tuniska na motorkách nejspíše příliš brzo. Jednak nám na severu Tuniska první 3 dny pršelo a nebylo žádné vedro, na které jsme se už i docela těšili a jednak cestou z Prahy do Janova, kdy jsme se snažili jet co nejvíce po dálnici byla i pěkná zima – místy i 7-8 stupňů… Cestou tam to ještě šlo, to aspoň nijak moc nepršelo, ale cestou zpátky z Janova do Prahy jsme od jižního okraje Lago di Garda jeli se studenou frontou a až do Berouna (více než 800 km jízdy) souvisle a hustě pršelo. Teplota byla místy i okolo 0 stupňů! Při přejezdu Brenner passu jsme se dokonce probíjeli sněhovou vánicí a asi 30 km jsme jeli rozbředlým sněhem… Brr.

Pro další návštěvu Tuniska na motorce bych navrhoval počkat po zimě alespoň do poloviny května.

V následujících galeriích naleznete obrázky a informace o jednotlivých částech Tuniska, kterými jsme projížděli. V galerii „Cestou“ pak střípky zejména z cesty trajektem.

Pro pořádek uvádím, že Tunisko má rozlohu 163 tisíc čtverečních km, 10,5 miliónů obyvatel. Do roku 1956 země byla francouzskou kolonií a od té doby je to nezávislý stát. Je to sice politickým zřízení republika, ale prakticky je to spíše prezidentská diktatura… Více informací zde.

Naše projetá trasa na Google mapách.