Jordánsko – Petra

Vyrážíme z Jordánska - směr Wadi Rum a Petra. Vyrážíme z Jordánska - směr Wadi Rum a Petra.
Ve Wadi Rum u pramene, kde měl základnu Lawrence z Arábie. Ve Wadi Rum u pramene, kde měl základnu Lawrence z Arábie.
Wadi Rum sousedí s hranicí Saudské Arábie. Wadi Rum sousedí s hranicí Saudské Arábie.
Vchod do jednoho z kaňonů. Vchod do jednoho z kaňonů.
Do Saudské Arábie by v podstatě šlo dojít pěšky ale co potom? Do Saudské Arábie by v podstatě šlo dojít pěšky ale co potom?
A to už je nějakých 100 km od Wadí Rum a 150 km od Akaby městečko Petra. A to už je nějakých 100 km od Wadí Rum a 150 km od Akaby městečko Petra.
Již za vstupem do areálu skalního města. K chrámům skalního města ná čeká pár kilometrů chůze. Obr-010
Místní se převlékají za starověké vojáky, aby navodili turistů správnou atmosféru. Obr-011
Asi po 1,5 km chůze přicházíme ke kańonu, který nás dovede k chrámům skalního města Petra. Obr-012
Kaňonem jsme ušli další cca 1 km a ač to ještě netušíme za moment uvidíme první skalní chrám. Obr-015
Jako zjevení se před námi doslova otevírá pohled na nejznámější chrám z celé Petry. Obr-016
Je to chrám Al Khazna (The Treasury). Je to chrám Al Khazna (The Treasury).
Na to jak to zde stojí dlouho - cca 2000 let je to neuvěřitelně zachovalé. Na to jak to zde stojí dlouho - cca 2000 let je to neuvěřitelně zachovalé.
Patrně cosi jako náměstí skalního města. Patrně cosi jako náměstí skalního města.
Pokud by někoho bolely nohy, může si pronajmout velblouda. Pokud by někoho bolely nohy, může si pronajmout velblouda.
Nezbytné stánky se suvenýry pro turisty. Nezbytné stánky se suvenýry pro turisty.
Amfiteátr. Amfiteátr.
Pohled od amfiteatru na další chrámy. Už to zdaleka není tak působivé jako ten první - Al Khazna. Obr-027
Zpět jsme se nechtěli vracet původní cestou, kterou jsme přišli a vydali jsme se směrem k severu. Obr-036
Rozhodně to nebyla cesta pro standardní turisty. zanedlouho se cesta zúžila na kaňon, který strmě stoupal a zúžil se místy až na cca půl metru. Bez pomoci zdejšího domorodce bychom to vzdali. Ale povedlo se. Obr-037

Na 2 denní výlet do Petry jsme si odskočili během našeho 2 týdenního pobytu v egyptském Dahabu. Pravda je, že o tomto výletu jsme mluvili již několik let, ale až dosud jsme v Dahabu byli vždy jen na týden a obětovat 2 dny z 1 týdne se nám nechtělo.

Až letos jsme podnikli 2 denní výlet do Jordánska a to na vlastní pěst. Dahabské cestovky sice nabízejí výlet do Petry jako jednodenní výlet, ale známí nás od toho spíše zrazovali, že je to „křeč“ a teď když už vím o čem to je s tím naprosto souhlasím.

Vzhledem k tomu, že nám to moc hezky klaplo, uvádím detaily pro případné zájemce. Pomocí emailu jsem zamluvil půjčení auta v Akabě – v jordánském Hertzu – cena tak nějak přiměřená.

Z Dahabu jsme vyrazili v 7 ráno taxíkem do Taby – hranice Egypt – Israel140 km, cena (tam i další den zpět) 400 EGP (cca 50 EUR). Následoval pěší přechod egyptsko-israelských hranic, taxíkem přesun na israelsko-jordánské hranice, kde nás už po domluvě čekal chlapík z Hertzu.

Zpátky to fungovalo stejně. Jen se hodí vědět dopředu, že přechod každých hranic zabere 1 hodinu za předpokladu, že tam nikdo není ( a že v sezoně tam obvykle čeká několik autobusů s turisty) – my jsme měli kliku. Dále je potřeba vědět, že všechny země si obvykle nechávají za přechod svých hranic zaplatit, zejména pak Israelci. Takže přechod z Egyta do Jordánska zabere 2 hodiny pokud se někde něco nezadrhne a na osobu to stojí v přepočtu 1.000,- Kč!

Jakmile jsme překročili oboje hranice vstoupili do Jordánska, už bylo hej. V Hertzu nám půjčili starý, ale zachovalý Opel Vectra a my vyrazili směrem k Petře a cestou jsme to vzali přes Wadi Rum. Z Akaby do Petry je to také cca 140 km.

Zhruba 40 km od Akaby naším směrem se odbočí z dálnice a po pár kilometrech se dojede k Wadi Rum – toto wadi (arabsky údoli) je vedle pozůstatků starých kultur (oproti Petře slabý odvar) slavné zejména tím, že zde měl svojí „základnu“ Lawrence z Arábie. Zde jsme se zdrželi prohlídkou asi 2 hodiny a posléze pokračovali směrem k Petře. Do městečka Petra v horách (ve výšce cca 1000m) jsme dorazili navečer a navyklí, že u moře je okolo 30 st. nám zde bylo dost chladno. Lehce jsme našli hotel a další den ráno jsme vyrazili do Skalního města Petra . Na vstupné do areálu je třeba si připravit 50 JOD (Jordánských dinárů) = 50 EUR.

Tak nějak jsem čekal, tak nějak jsem čekal, že typický obrázek skalního chrámu uvidím hned po průchodu branou areálu překvapilo mě, jak rozlehlý to je areál a kolik se toho nachodí -my jsme odhaduji ušli tak cca 10 km.
Po necelé hodině chůze se průhledem kaňonu objevil první opravdický skalní palác – Al-Khazna – je to opravdu silný „wow“ efekt …

Další velký zážitek jsme měli, když jsem pojal plán, že se zpět nevrátíme původní hlavní cestou, kterou jsme přišli, ale že určitě lze areál obejít severně. Když jsme po cca 20 minutách nepotkali ani nohu a začaly v nás hlodat pochybnosti jestli to půjde jsme naštěstí narazili na hluchoněmého beduína, který nás vedl max. 1 metr úzkým kaňonem, který prudce stoupal vzhůru a různě se větvil, takže jsme doslova šplhali po skalách a po cca půl hodině serozšířil na víceméně normální cestu a my jsme vyšli tunelem cca 500 m od hlavního vchodu. Při šplhání kaňonem jsme mysleli na film 127 hodin… To bylo taky dost dobrý.