Krugerův park

Prase bradavičnaté. To co mě na tom zaujalo je skutečnost, že některá z nich při pasení lezou po kolenou Obr-002
Pavián - Baboon Pavián - Baboon
Slípky s červenomodrou hlavou?! Slípky s červenomodrou hlavou?!
Tohoto slona jsme zřejmě poněkud rozladili, protože se na nás rozběhl. A k tomu nám chcípnul motor u auta. Stihli jsme odjet až když byl půl metru od nás - už už na mě sahal chobotem. Obr-014
Takhle to tu chodí. Takhle to tu chodí.
Takhle zblízka jsem dosud nosorožce neviděl - toto jsou asi 3 metry. Takhle zblízka jsem dosud nosorožce neviděl - toto jsou asi 3 metry.
Krajina Krugerova parku. Krajina Krugerova parku.
Bungalovy v Satara campu uprosřed parku. A každý bungalov má svůj gril. Pekli jsme si na něm stejky z pakoně - koupené ovšem v obchodě. Obr-033
Pakůň - tak z toho jms eměli stejky - fakt dobrý. Pakůň - tak z toho jms eměli stejky - fakt dobrý.
Nedalo mi to... Nedalo mi to...
Byli jsme svědky docela drsné rvačky paviánů. Tenhle prohrál. Byli jsme svědky docela drsné rvačky paviánů. Tenhle prohrál.

Poté co nám skončilo potápění v mosambickém Tofo jsme přejeli taxíky do blízkého města Inhambane, kde jsme po více jak 2 hodinovém zpoždění letadla, kdy už to už už vypadalo, že se nikam neodletí jsme nakonec odletěli mosambickými aerolinkami zpět do Johannesburgu. Zde jsme měli v AVISu na letišti zamluvená auta, kterými jsme se ještě v noci přesunuli do 400 km vzdáleného Nelspruitu, což je asi největší město poblíž Krugerova parku.

Odtud jsme se ráno přesunuli již do parku. Do Krugerova parku jsme vstoupili jedním z několika vstupů a to vstupem Numbi Gate. V parku jsme strávili 2 noci a to v kempu Lower Sabie a následně v kempu Satara .

Kempů je v Kruger parku o trochu více než 10 a pod pojmem kemp je potřeba si představit poměrně vekoryse prostorově řešené ubytování pro několi set lidí buď v bungalovech, nebo ve stanech či obytných teréních autech.

Součástí kempu je velká restaurace a obchod a další zázemí užitečné k životu v kempu. Celé území kempu je oplocené. Zajímavostí je, že součástí každého budgalovu je gril na dřevěné uhlí.

V Satara kempu jsme toho využili a v místním Sparu jsme zakoupili dřevěné uhlí, suchý líh na podpal a vynikající stejky z pakoně!

Kruger park leží celý na území Jihoafrické republiky a je celý oplocen! Jeho rozloha je přes 20.000 čtverečních kilometrů, což jak jsem se díval je stejně jako rozloha stedočeského a Jihočeského kraje dohromady!

V parku se smí jezdit pouze po cestách. Hlavní komunikace – mezi kempy jsou asfaltové, zatímco různé odbočky a okruhy jsou prašné cesty. Na asfaltových silnících je max. povolená rychlost 50 km/h a na prašných cestách 30 km/h. Naprosto to vyhovuje je stále se na co dívat. Zvířata jsou na auta a zvuk motorů zvyklá a a v klidu chodí přes cestu i po cestě – jako by tam ani nebyla…

Návštěvníci nesmí vystupovat z auta jinde než na odpočinkových místech nebo v kempech a nesmí se vyklánět z oken, jinak je Rangeři napomenou. I když co oko nevidí, srdce nebolí…

Zajímavá jsou i pravidla pro vstup, pobyt a výstup z parku – Na vstupu do parku si zaznamenají SPZ každého vozidla a počet osob v něm. Následně dostane každé vozidlo cosi jako „Kruger pas„. U jednodenních návštěvníků se tomu říka Exit permit, kdy po 18 té hodině si mezi jednotlivými bránami do parku ověřují, jestli příslušné vozidlo odjelo či nikoliv.
U vícedenních návštěvníků si pak na vstupu do parku ověřují, kde mají zajištěno ubytování a jak. A opět si pak pracovníci parku ověřují jestli vozidlo dorazilo do příslušného kempu. Když pak vozidlo odjíždí z kempu ven z parku, musí si nechat dát do „Kruger pasu“ razítko exit permit.

Pokud se zjistí, že vozidlo do večera buď neopustilo park nebo se nezaregistrovalo v kempu na ubytování, spouští se záchranná akce, která stojí balík… Vrtulníky a tak.
Přijde mi to jako docela rozumné pravidlo, protože pokrytí parku mobilním signálem není nijak velké a stát se může cokoliv a žijí tam velká a dravá zvěř…

Zvířat jsme viděli opravdu hodně a dost zblízka (až na ty lvy -ti se nám nějak vyhýbali) Když to srovnám se safari, které jsme absolvovali v Keni a Tanzánii, tak jsme možná asi zde viděli zvířata a více zblízka, ale tam to bylo více dobrodružné. Zde to bylo tak nějak civilizovanější.