Tofo – potápění

Cestou do Inhambane v Mosambiku - upotávka na prodej kešu oříšků Cestou do Inhambane v Mosambiku - upotávka na prodej kešu oříšků
Vyrážíme na ponor - takto se spouští na moře náš cca 7mi metrový zodiac. Pak už jen člun odtačit na hloubku, aby se mohli spustit do vody motory a naskočit. Obr-002
Ropušnice Ropušnice
Manta. Těžko poznat jestli pobřežní nebo obrovská... Manta. Těžko poznat jestli pobřežní nebo obrovská...
Manta pobřežní - Manta alfredi Manta pobřežní - Manta alfredi
Medůza Medůza
Žralok písečný Žralok písečný
Žralok písečný Žralok písečný
Muréna Muréna
Ježci Ježci
Langusta Langusta
Sépie Sépie
Crocodile Fish Crocodile Fish
Frogfish Frogfish
Kanic Pepa Kanic Pepa
Velrybák - Whale shark Velrybák - Whale shark
Na trhu v Tofo Na trhu v Tofo
Náš domeček v Tofo. Náš domeček v Tofo.
Úžasná a liduprázdná pláž v Tofo. Úžasná a liduprázdná pláž v Tofo.
Plánek potápěcích lokalit na bázi Diversity. Plánek potápěcích lokalit na bázi Diversity.
Druhý zleva je náš skiper Daniel - prý chodí do ráce každý den 2 hodiny pěšky - tam a 2 hodiny zpátky... Obr-033

Ve vesničce Tofo jsme strávili 8 krásných potápěcích dní a provedli až 16 ponorů. Na ponory se jezdí cca 7 metrů dlouhým zodiaky, které jsou vybaveny 2mi závěsnými motory Yamaha s výkonem 85 hp. Vzhledem k přílivu, který je zde cca 3m vysoký se člun na pláž vždy přiváží na vozíku za terénním autem a zacouváním do vody a následným zabržděním se shodí do vody. Pak už posádka (to jako my potápěči) odtlačíme člun na hlubší vodu, aby bylo možné spustit motory. Pak už jen naskáčeme do člunu a jedeme.

Na člunu nás obvykle jezdilo 8 – skipper, divemaster a 6 potápěčů. Obvykle jsme jezdili na lokalitu 30 – 50 minut podle vzdálenosti lokality a velikosti vln.
Pravdou je, že první dny bylo moře trochu „neklidné“ takže každou chvíli bylo někomu špatně. Jakmile jsme ovšem skočili do vody vše už bylo OK.

Potápěli jsme se prostřednictvím báze Diversity na lokalitách na jih od Tofo a to Manta reef a Rob’s Bottom a na severu Amazon a Oasis a jednou také na blízké lokalitě Galleria.

Nejvíce mant jsme viděli na lokalitách Manta reef a Rob’s Bottom. A dokonce hned první den.

Většina z nás viděla tyto velké paryby:
– žralok velrybí
– žralok písečný
– žralok bělocípý útesový
– žralok šedý útesový
– kytarovec křivoústý
– manta obrovská – jedna až 7mi metrová!
– manta pobřežní

dále pak ropušnice, rozedrance, delfíny, kanice a tak.

Teplota vody byla příjemných 26 stupňů, viditelnost byla na zdejší podmínky obvyklá v průměru tak 15 m, bohužel na dobré focení meně než bych si přál.

Bydleli jsme v resortu Albatroz v příjemných prostorných domcích a na jídlo jsme chodili do restaurace Casa Gomer jen pár metrů vzdálené od potápěčské báze. Dobré ceny a skvělé jídlo.

V celé oblasti okolo Tofo bylo jen pár turistů, vesměs potápěčů. Pláže liduprázdné, moře plné života. Příjemné místo pro dovolenou – skoro až romantické

Byli jsme také na přednášce americké bioložky Andrey Marshall, která zde vede výzkumnou stanici , kde zkoumá manty a žraloky velrybí a proslavila se tím, že poměrně nedávno prokázala, že vlastně existují 2 druhy mant. Do té doby se mělo za to, že manta je jen jeden druh.