Thajsko

Pláž asi 3 minuty pěšky od našeho domečku je poněkud kamenitá. Rozhodně je ale fotogenická Obr-001
Na trhu - hot dogy po thajsku. Na trhu - hot dogy po thajsku.
Na trhu - zelenina a ovoce. Kraluje chilli a limetky. Na trhu - zelenina a ovoce. Kraluje chilli a limetky.
Na trhu - nakupujeme kari pastu. Na  trhu - nakupujeme kari pastu.
Na trhu - zaujal mě rejnok - trnucha skvrnitá Na trhu - zaujal mě rejnok - trnucha skvrnitá
Jedeme se potápět na ostrůvky Ko Ha asi 1 hodinu plavby od Ko Lanty. Jedeme se potápět na ostrůvky Ko Ha asi 1 hodinu plavby od Ko Lanty.
Ko Ha - jeden z ostrůvků Ko Ha - jeden z ostrůvků
Potápěcí a šnorchlovací lokalita zde. Potápěcí a šnorchlovací lokalita zde.
Takhle se těží přírodní kaučuk. Takhle se těží přírodní kaučuk.
Plantáž kaučukovníků. Plantáž kaučukovníků.
Kudlanka a hrátky s makrem a hloubkou ostrosti. Kudlanka a hrátky s makrem a hloubkou ostrosti.
Na jihu Ko Lanty je národní park s krásnou pláží a majákem. Na jihu Ko Lanty je národní park s krásnou pláží a majákem.
Foceno od majáku. Foceno od majáku.
V opičí škole - děti byly nadšené... V opičí škole - děti byly nadšené...
I zde v mangrovech - víceméně na vodě žijí opičky. I zde v mangrovech - víceméně na vodě žijí opičky.
Výlet lodičkami, kterým zde říkají longtail boaty labyrintem mangrovových lesů. Obr-023
Longboaty mají takovýto pohon - na mělčiny se to vysloveně hodí. Longboaty mají takovýto pohon - na mělčiny se to vysloveně hodí.
Výhledy na okolní ostrůvky. Výhledy na okolní ostrůvky.
Kde se vzal tu se vzal - varan. Kde se vzal tu se vzal - varan.
A protože byl poblíž cesty, tak ho jeden pán raději odnesl stranou. A protože byl poblíž cesty, tak ho jeden pán raději odnesl stranou.
Přístaviště longtail boatů patřících lidem, kterým zde říkají "See gibsy" - mořští cikáni. Obr-029
A zde příbytky mořských cikánů. Podle všeho zde mají lepší pověst než ti naši, ale kultura bydlení se zdá být obdobná... Obr-030
A takhle vypadá zadní dvorek obchůdků a restaurací v Saladanu - hlavní a jediné město na Lantě. Obr-031

Letos jsme zimní rodinnou dovolenou v teple v první polovině února strávili v Thajsku na ostrově Koh Lanta v nádherném domě, který nám půjčil kamarád.

Naším cílem bylo užívat si slunce, pláží a relaxu a thajských jídel, která jsou vynikajicí a levná. Všeho jsme si užili dosytosti i když po skoro 2 týdnech thajských dobrot jsme se už těšili na evropské jídlo – pořádný kus masa a třeba i pizzu.

Protože jsme měli po celou dobu pobytu půjčené auto a skútra, tak jsme objeli celý ostrov několikrát dokolečka a snad jsme i vyzobali většinu atrakcí, které ostrov nabízí. Koh Lanta, vzhledem k tomu, že je celá přírodní rezervací tak je zde omezená výstavba a nejsou zde velké turistické resorty jak je tomu třeba na Phuketu nebo v Pattaya a dalších místech. Důsledkem tedy je, že je tu málo turistů, skoro prázdné pláže a klid. Zkrátka to co si člověk představuje, že v Thajsku nalezne.

Velká výše zmíněná letoviska před pár lety objevili Rusové, rozjela se tam masivní hotelová výstavba a je tam permanentní hluk z dopravy a diskoték a hlava na hlavě…

Na jihu ostrova jsme navštívili národní park s majákem, nádhernou pláží a krásnými výhledy, prohlédli jsme si kaučukové plantáže, navštívili Monkey school, kde byly zejména naše dospělé děti u vytržení, absolvovali jsme 2 hodinový výlet lodí zvanou long boat po mangrovových lesích, na západě ostrova a vesnici tzv. mořských cikánů (sea gybsies – s našimi cikány to má pramálo společného) a nakupovali ryby, krevety, kari a ovoce na exotických trzích s místními potravinami a hlavně si užívali nádherných poloprázdných pláží – fotodokumetace viz galerie.

Do Thajska jsme ssebou vláčeli 2 obrovské tašky s potápěčskou výbavou, ovšem poté co jsme absolvovali jednodenní potápěčský výlet na lokalitu u ostrůvku KoHa, asi 2 hodiny plavby, kde jsme po 2 ponory toho viděli méně než na běžných lokalitách v Egyptě u Rudého moře za ceny skoro o řád vyšší jsme další potápění vzdali. Byli jsme natěšení na manty a velrybáky, kteří se tam opravdu jednou za rok objeví, jen se bohužel neví kdy…

Z Lanty jsme odjeli autem do Krabi a odtud jsme odletěli zpátky do Bangkoku – 10ti miliónové, rušné a horké metropole, odkud jsme odletěli za dalším poznáním do Kambodži – viz další galerie