NP Lauca a Sajama

Cestou z La Pazu do Arica řeka Rio Desaguadero. Cestou z La Pazu do Arica řeka Rio Desaguadero.
Hora Nevado Sajama 6542m. Foceno ze silnice ve výšce 4100m kousek od chilsko-bolivijských hranic Obr-002
Pohled na sopky Parinacota vlevo a Pomerape. Pohled na sopky Parinacota vlevo a Pomerape.
Sopka Parinacota 6342 m. V popředí jezero Chungara ve výšce 4560 m. Sopka Parinacota 6342 m. V popředí jezero Chungara ve výšce 4560 m.
Fronta kamiónů na bolivijské straně čekající da odbavení do Chile u jezera Chungara. To vše více než 4500 m nad mořem! Obr-005
Parinacota - pokoušeli jsme se na ní vylézt v roce 2000 na zájezdu s Adventurou. Obr-006
Městečko Putre. Městečko Putre.
Putre. Putre.
Termální lázně Jurasí pár kilometrů nad Putre. Výška 4100 m. Termální lázně Jurasí pár kilometrů nad Putre. Výška 4100 m.
Byli jsme tam úplně sami. Byli jsme tam úplně sami.
Pohled na Putre z výšky. Pohled na Putre z výšky.
Sjíždíme z Altiplana z výšky 4000m k moři do Arica. Sjíždíme z Altiplana z výšky 4000m k moři do Arica.
Z ledovců Altiplana stéká voda a díky ní zde vzniklo úrodné údolí. Z ledovců Altiplana stéká voda a díky ní zde vzniklo úrodné údolí.

Poslední částí naší motoexpedice byla cesta z La Pazu (Bolívie) do Aricy v Chile.
Na začátku jsme se museli opět probít šílenou dopravou v La Pazu a El Altu . Odtud jsme jeli po silnici č. 1 až do městečka Patacamaya, kde jsme odbočili na západ – k Chile a zanedlouho přejeli řeku Rio Desaguedero , která vytéká z jezera Titicaca a v těchto místech je velmi široká.

Silnice dále vede okolo národního parku Sajama v němž ční k nebi stejnojmenná nejvyšší bolivijská hora Sajama 6542 m. Hraniční přechod Chile-Bolívie se nachází u jezera Chungara ve výšce 4500 m u národního parku Lauca . Celní formality nám netrvali nijak zvlášť dlouho – jak bolivijské ta chilské se pohodlně vešly do jedné hodiny dohromady. Ale i tak to bylo dlouho – byla tam zima – lehce nad nulou a foukalo. Jediné co nás překvapilo, že jsme museli z motorek odstrojit kufry i rolku a projet to rentgenem – takové cvičení v takové výšce nic moc – uf.

Na bolivijské straně jsme viděli kilometrovou kolonu kamiónů a náklaďáků čekajících na odbavení do Chile. V těchto podmínkách rozhodně platí, že řidič tvrdý chleba má

Nad jezerem Chungara ční velmi fotogenická sopka Parinacota . Pro mě o to zajímavější, že jsem se na ní pokoušel neuspěšně vylézt v roce 2000 v rámci aklimatizačního výstupu před Aconcaguou na zájezdu s Adventurou. Od jezera jsme zanedlouho již v podvečer sjeli do městečka Putre , kde jsme přespali. Další den ráno jsme se ještě vykoupali v termálních lázních Jurasí (voda okolo 50 st. C) ve výšce 4100 m, kde jsme byli úplně sami a odtud už v podstatě na volnoběh jsme sjeli do města Arica na pobřeží Pacifiku. Ubytovali se ve velmi příjemném hotelu El Paso Park , kde jsme odevzdali motorky, které si společnost Motoventura později odvezla zpět do Osorna.

A tím jsme víceméně ukončili naší motoexpedici, která díky bohu proběhla bez komplikací a problémů typu píchnutí, porucha, nehoda či zranění. Další den jsme z Aricy odletěli zpět do Santiaga a odtud domů.

Díky kluci, bylo to krásné.