Žraloci – Protea Banks

Na mořské rezervaci Protea Banks jsme se potápěli 6 dní prostřednictvím potápěčské báze African Dive Adventure  s divemasterem Rolandem a skipperem Spikem.

 

Denně jsme měli 2 ponory – ranní byl krmící – děravá koule na bójce spuštěná do cca 10m plná naležených sardinek. Okolo koule jsme kroužili my i žraloci.

 

Nedlouho poté byl 2. ponor s Nitroxem po dně reefu v cca 30 metrech. Ponor byl v silném proudu, takže na velké focení u dna to fakt nebylo. Však také několik z nás tento ponor vynechávalo.

 

Nejblíže jsme samozřejmě žraloky viděli na krmíčce. Byli to hlavně žraloci bělaví (Bull nebo také Zambezi) pak často žraloci černobílí (Black tip) ti šťastnější viděli kladivouna velkého. Měli jsme slíbeného i žraloka tygřího, ale ten se nakonec neukázal. 

 

Protea Banks jsou od břehu vzdálené cca 10 km. Na ponory jsme jezdili asi 8 m dlouhým zodiacem jménem Spitzbüble s dvěmi 100 koňovým motory. Spouštění zodiacu na vodu a vytahování se provádělo po každém ponoru traktorem.  Po spuštění na vodu a dostrkání na alespoň půlmetrovou hloubku jsme se nastrojení v neoprenech nalodili. 

 

Při vyjíždění z pláže na otevřené moře bylo vždy potřeba překonat příbojové přelamující se vlny, které byly vysoké cca 2m a šly rychle za sebou. 

 

Pokud se manévr provede špatně, tak se loď lehce převrátí. Zvolit správný okamžik a rychlost při výjezdu je velmi sofistikovaná záležitost vyžadující mnohaleté zkušenosti. Naštěstí jsme měli skvělého skippera Spika!