Hover Dam

Pohled na Hoover dam (přehradu) z budovy parkoviště, kde je potřeba zaparkovat, pokud se chcete projít po hrazi pěšky. Povšimněte si šikmo ukotvených sloupů el. vedení. Obr-001
Cestou k hrázi míjíme památník na počest lidem, kteří se podíleli na vzniku přehrady. Obr-002
Na zemi před památníkem je americký orel a státní znaky zúčastněných států. Obr-003
První pohled na věže hráze, které slouží jako vstupní hrdla pro vodu a na jezero Mead. Obr-004
Na obrázku to tak nevypadá, ale Lake Mead je 190 km dlouhé a má plochu 600 km čtverečních - největší umělá vodní plocha v USA. Obr-005
Pohled z hráze přehrady na novou dálnici. Pohled z hráze přehrady na novou dálnici.
Pohled z hráze na řeku (Colorado) vytékající z jezera) řeka a jezero tvoří hranici mezi státy Nevada a Arizona. Pohled z Nevady. Obr-007
Hráz je dlouhá 379 m. Hráz je dlouhá 379 m.
A 221 m vysoká. A 221 m vysoká.
A ty pohledy jsou úžasný... A ty pohledy jsou úžasný...
Pohled z hráze návštěvnické centrum a začátek mostu nové dálnice. Pohled z hráze návštěvnické centrum a začátek mostu nové dálnice.
Dálniční most, resp. dálniice je, odhaduji o dobrých 100 m výš než silnice přes hráz, takže když si někdo bude chtít skočit z mostu do řeky, tak poletí luxusních více než 300 m!!! Obr-012
Celkový pohled na přehradu, tentokrát už z Arizony. Celkový pohled na přehradu, tentokrát už z Arizony.
A ještě celkovější pohled i s budovanou dálnicí. A ještě celkovější pohled i s budovanou dálnicí.

Přehrada Hoover Dam se začala stavět v roce 1931 z důvodů katastrofických následků povodní, které vznikaly díky tajícím se ledům Skalistých hor.

Přehrada byla otevřena v roce 1936 a je považována za jeden ze zázraků moderní techniky. V roce 1985 byla dokonce prohlášena za národní památku.

Betonová hráz je vysoká 221 metrů, dlouhá 379 metrů, na horním okraji dosahuje šířky 15 metrů a dole, v místě spojení se skálou, je základ široký až 198 metrů. Celková váha hráze je odhadována na 6,6 milionů tun materiálu.

Postavením přehrady vznikla největší americká vvodní plocha – Lake Mead, které je téměř 180 km dlouhé!

Viděl jsem kdysi dokument o výstavbě přehrady a krom jiného mě tam zaujal moment, kdy při budování přehrady odklonili tok řeky Colorado tunelem ve skále…

Přes přehradu vede jedna z mála silnic propojující Nevadu a Arizonu a průjezd přes přehradu je konrolován policií – projíždí se přes Check pointy, kde rangeři mohou zastavit každé auto, které se jim zdá podezřelé – zřejmě v důsledku teroristických útoků v září 2001. Od kontrolních bodů se k přehradě sjíždí serpentinami dolů a pak zase nahoru. Z toho je patrné, že průchodnost není nejvyšší…

Proto se tam nyní staví dálnice a přes údolí nad řekou vedle přehrady se staví most, jehož výšku odhaduji na více než 300m, což budé blízké výšce viaduktu v Millau viz en.wikipedia.org/wiki/Millau_viaduct v jižní Francii.

Stavbu monumentálního mostu nad přehradou Hover dobře dokumentují snímky v galerii. Most má být zprovozněn koncem r. 2010.