Javorníky

Zatím jsem se přejezdu Javorníků neboli akce Tour de Lesková (TDL) zúčastnil 4x a vždycky to byla akce nějým způsobem mimořádná. Doufal jsem, že letos by to mohlo mít tak nějak normální průběh, ale nebylo tomu tak.

Jeli jsme ostatně jako každý sudý rok pravou stranu Javorníků a ještě ráno den před startem pořadatelé (Lubor a Roman) si nebyli jisti, jestli nebudou muset celou akci odpískat. – Důvodem byly záplavy na Vsetínsku a Zlínsku a vyhlášené nebezpečí. Kromě toho v lesích a na loukách mokro, bahno a podmáčený terén. Pro ilustraci vyjímám z emailové korespondence:
———————-
„kurva tady prší jak sviňa, vemte s sebou kajaky, pláštěnky a gumáky jinak ty kopce nepřejedem :-)))“

„v podstatě to potvrzuje naše odhady a kopíruje stav srážek na iDNESu bude chcát a chcát – Zlín je pod vodou vsetín taky a byl vyhlášen ve Zlínském kraji stav nebezpečí!!! to není o tom, že něco vzdávám jde o to, že mám rozum a reaguji na vývoj počasí.“

„v pátek od 7h už by nemělo pršet a na víkend hlásí a uvádějí slunečno, tak já bych solo JEL …….ale vím, že to bude naprostý peklo v bahně, kde některé úseky nepůjdou vyjet a ani sjet. Pravděpodobnost, že některé úseky budeme muset vzít po asfaltu je vysoká a taktéž je velmi pravděpodobné, že se budeme muset vyhnout Makytě a Krkostěně? Bude to záležet jak to tam bude vypadat.“

„Parada cerstve bahno 🙂 to mam rad a ne zaschly sracky. Ja doufam ze nas nikdo nechce osidit o 100 km cerstveho bahna protoze moje kolo ma bahno rado . Uz se tesim.“
———————-

Takže se nakonec jelo. Organizátoři připravili náhradní trasu, která až do Lidečka vedla z valné části po vedlejších asfaltkách, ale pak už se stejně jelo terénem.
Účastníci akce se rozdělili na 2 skupiny – na pražskou s jedním Zlíńákem. Tato skupina jela po původní trase a na Zlínskou s jedním Pražákem (se mnou) která jela po trase náhradní.
Obě skupiny vyrážely shodně v 6 hodin ráno. Zlínská dorazila do cíle okolo 21 hod. Poslední účastníci pražské skupiny přijeli do cíle – hotelu Galik v Leskové po 23 hodině!
Pokud se týká počasí, tak jsme si asi lepší přát nemohli – Ráno bylo ještě vlhko po nočním slejváku, chladno a pod mrakem a kolem poledního začalo vykukovat sluníčko a výrazně se oteplilo.

Zlínskou náhradní trasu a její parametry si můžete zobrazit a stáhnout zde .

Obrázky dokumentující trasu jsem vynechal a umístil jsem jen pár obrázků dokumentující podmínky po dlouhotrvajících deštích.