Jak už jsem poznamenal v úvodu, bydleli jsme v hotelu Four Points by Sheraton na hlavní Dubajské třídě. Ze střechy hotelu, kde byl bazén byl nádherný výhled na celé město – tedy až tam kam bylo vidět.
Když jsme vymýšleli, jak si nejlépe prohlédnout město, vyšel nám nejlepší poměr cena výkon pronajmout si taxi. Za nějakých 80 USD jsme měli velkou klimatizovanou hotelovou limuzínu na 3 hodiny a pan řidič měl za úkol nám ukázat to nejzajímavější z Dubaje. Do jaké míry splnil úkol nevím ale my jsme byli spokojeni.
Vedle hotelu Burj al Arab, kam jsme měli v plánu dojít si na kafe, což nakonec nevyšlo, protože je potřeba provést rezervaci alespoň den dopředu… nás nejvíce zaujal umělý ostrov „Palma“ první z několika plánovaných umělých ostrovů. Teprve ne místě si člověk uvedomí, jak obrovské jsou rozměry tohoto lidského díla – ostrov měří na délku cca 7 km a jeho středem vede mnohaproudová dálnice a nadzemka. Na konci ostrova stojí známý hotel Atlantis. Co mě ale mate je fakt, jak tvrdil taxikář, že ke dnešnímu dni po cca 7 letech od uvedení Palmy do provozu není prodáno ani 50% nemovitostí.
A když už jsme u těch taxíků, tak v Dubaji to funguje takhle: Zdejší šejk nařídil (nebo tak nějak), že auto pro taxi musí být béžová Toyota Camry. Je zde 5 taxislužeb, jejichž auta se od ostatních odlišují jen barvou střechy – červená, oranžová, modrá, zelená a žlutá. A pak ještě Na letiště jezdí jako taxi i pár žen – ty mají barvu střech růžovou.
Taxiků je prý v Dubaji okolo 6.000 !
Jeli jsme několika taxiky, které měly na tachometru najeto přes 450 tisíc km, tak jsem se ptal jak je to možné – v autě, která jezdí jako taxi se obvykle střídají 2 pakistánci po 12 hodinách den co den, a každý den najedou 800 – 1.000 km. Auto smí jezdit jako taxi do 600 tisíc km – a to mu trvá něco přes 2 roky! V kombinaci se zdejším suchým podnebím taxiky se kterými jsme jezdili a měli najeto přes 450 tis km byly jako nové!
Zbytek viz obrázky.