Ice hotel

Vyvrcholením našeho pobytu ve Finsku byla večeře v ledové restauraci a noc v ledovém hotelu, kde jsme měli zamluvený dvoulůžkový pokoj, myslím, že nám říkali, že jich je 35.

Všechny prostory – restaurace, pokoje, chodby, bar, kaple… jsou více či méně vyzdobené ledovými skulpturami a ornamenty často vytesané přímo do ledových zdí. Prý si každoročně najímají japonské umělce, kteří tesají ledové sochy na sněhovém festivalu v Sapporu .

Hotel koncem dubna rozbourají, zbytek roztaje sám a znovu postaví tak, aby začátkem prosince otevřeli. Technologie stavby je jednoduchá – například pokoje se staví tak, že nafouknou veliký balon – o průměru zhruba 3 metry, na to nastříkají sníh dělem, pořádně prolejou vodou a nechají zmrznout. Pak vyříznou dveře, balón vypustí a je to.
Nicméně zejména na výzdobu a nábytek používají čistý krystalický led z blízké řeky Lanio a není ho zrovna málo asi 300.000 kg!

Tvrdili nám, že v jednotlivých pokojích – iglů je celkem nezávisle na venkovní teplotě stabilně 0 až -5 st. C. Můžu potvrdit – po vynikající večeři (sobí steak) v ledové restauraci jsme se přesunuli do teplé místnosti – jediné v ledovém hotelu, kde jsme se převlékli do oblečení na spaní. Pyžama jsme vynechali a vzali si něco teplejšího. Poté jsme nafasovali teplé spacáky a přesunuli se do našeho pokoje – iglů. Zima nám nebyla.