Wamena

Procházka po Wameně - lepší čtvrť. Procházka po Wameně - lepší čtvrť.
Tímto letadlem jsme přiletěli z Jayapury do Wameny. Tímto letadlem jsme přiletěli z Jayapury do Wameny.
Rychlé občerstvení. Rychlé občerstvení.
Prodej betelových oříšků. Je to měkka droga a je po tom červená pusa a zuby. Obr-005
Na trhu. Na trhu.
Původně jsem si myslel, že je to kuskus, papuanský vačnatec velikosti kočky, kterého jsme se celou cestu z Anggruku pokoušeli ulovit a dokonce jsme ho i zahlédli ve stromech, ale podle všeho je to spíše obří papuánská krysa. Ale co - maso je maso. Obr-015
Míříme na letiště k odletu do Jayapury. Netradičně - rikšou. Míříme na letiště k odletu do Jayapury. Netradičně - rikšou.

Do Wameny jsme přiletěli z Jayapury, což je hlavní město Západní Papuy (Irian Jaya). Jayapura má asi 150 tisíc obyvatel. Naproti tomu Wamena má asi 10 tisíc obyvatel a je to víceméně jediné město ve vnitrozemí a v horách.

Město leží v Baliemském údolí, kudy teče stejnojmenná řeka. V úrodném údolí žije asi 300 tisíc lidí. A místních jsou to kmeny Lani, Dani a Yali. Kromě toho se počet obyvatel rychle zvyšuje díky přistěhovalcům převážně z Číny.

Město leží v nadmořské výšce cca 1600 m a jediné spojení se světem je letecky. Po řece ani po cestě to nejde. Město je odříznuté od civilizace vysokými, strmými a neprostupnými horami.

Baliemské údolí bylo objevené až v roce 1945! Město Wamena vzniklo až mnohem později…
V den kdy jsme do Wameny letěli my, byly vypraveny 3 linkové lety – v 7 hodin, v 11 hodin a ve 13 hodin. My jsme měli letenky na 11 hod. Nad Wamenou byla mlha, což se ve městě obklopeném horami stává často. Všechny 3 lety nakonec odletěly ve 13 hod, až se mlha zvedla!