Bale

Vzhledem k tomu, že nás na jihu u řeky Omo nepotkaly nějaké výrazné komplikace typu porouchané auto či nemoc, tak nám zbyl čas na návštěvu pohoří Bale, kde nalézá 2. nejvyšší hora Etiopie – Tulu Dimtu 4377m.

Návštěvu této oblasti jsme si rozdělili do dvou částí:

V té první části jsme vyrazili na 3 denní trek na koních do hor v těsné blízkosti národního parku Bale. Vyráželi jsme z městečka Dodola. Kousek za Dodolou kam nás dovezl Giro autem na nás čekalo několik koní (jsou výrazně menší než ty co známe v Evropě ale o dost větší než poníci) s chlapíky, kteří koně vedly a s naším průvodcem. Zde jsem prvně v životě sedl na koně!
Naše denní etapy trvaly 4-6 hodin a vedly od horské chaty k chatě, které zde vybudovala německá humanitární organizace GIZ (celkem 5 chat) – krásný případ humanitární pomoci, jak má vypadat – podpoří to turismus – je to tu opravdu krásné a přinese regionu zaměstnanost a peníze.

A co je na tom nejlepší je fakt, že pronájem koně na den byl v přepočtu za 80,- Kč k tomu chlapík, který toho koně vede, protože, i když na koni sedím tak ho neumím ovládat – i kdybych na koni jezdit uměl, tak neznám povely v místní řeči… No a ten chlapík byl také za 80,- Kč za den!

Ve druhé části jsme navštívili národní park Bale Mountain , jež je nominován na zápis do seznamu světového dědictví a vyjeli jsme na náhorní rovinu, která má mnoho desítek čverečních kilometrů a dosahuje výšky 4100m. Na Etiopii, kdy na jihu u řeky Omo bylo na jaře k 35 st. C. zde bylo opravdu chladno – jednu chvíli tam padal déšť se sněhem. Sanetti plato domovem psovité šelmy, které se jmenuje Etiopský vlček a vypadá trochu jako přerostlá liška. Vlček žije na světě pouze zde a není jich tu více než 400 kusů. Je velmi plachý. Sice se mi ho podařilo několikrát zahlédnout, ba i vyfotit, ale není to fotka na kterou bych byl pyšný, tak se do výběru nedostala.

Na závěr pobytu v národním parku Bale Mountains jsme si prošli zvířecí rezervaci která se jmenuje Juniper Woodlands. Rozprostírá se nad městečkem Dinsho a je zde Headquarter parku, kde se kupuje vstupné, tak sem člověk tak jako tak musí… Viděli jsme několik druhů antilop, které zde byly téměř krotké.