Kambodža

V rámci naší rodinné dovolené v Thajsku jsme si cestou domů ještě odskočili do Kambodži.
Letěli jsme z Bangkoku asi 1 hodinu do města Siem Reap. Město leží na severním okraji jezera Tonle Sap ale hlavně se v jeho těsné blízkosti nachází významná památka zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO a to městský palácový komplex z 9. století Angkor.

V Kambodži přesto, že jsme tam byli v únoru, kdy by mělo být podnebí relativně příjemné, bylo úmorné vnitrozemské vedro (na rozdíl od thajských ostrovů ochlazovaných mořem) a chození po památkách bylo docela vyčerpávající.

Kromě historie památek, které jsme navštívili, jsme si četli i o mimořádně krvavé historii Kambodži samotné. Obvzlášť hrůzná je kapitola z nedávné historie a to ze 70. let minulého století o komunistické etapě a teroru, který předváděli Rudí Khmérové v čele s diktátorem Pol Potem. Velmi dobrý článek o zrůdnosti Pol Potova režimu zde . Při jeho čtení teprve člověk pochopí obludnost genocidy resp. plošné vyhlazování národa. O to více jsem nechápal, když jsme se procházeli po Siem Reapu ulicemi a tržišti plnými činorodého ruchu chudých, ale milých a usměvavých lidí…